Globetrotter
Pentru a posta si citi mesaje pe acest forum,trebuie sa va inregistrati.Va multumim pentru intelegere si va uram:Bine ati venit!


Globetrotter

Forumul Soferilor Profesionisti
 
AcasaAcasa  FAQFAQ  InregistrareInregistrare  Conectare  
.La inregistrarea pe forum utilizatorii sunt obligati sa isi completeze la profil varsta si localitatea de resedinta (necompletarea acestor date atrage ban pentru minim 2 saptamani) De asemenea :scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane sau prescurtari, inclusiv pe chat,atrage dupa sine banarea imediata.


Adresa de mail a ASPR este a.aspr@yahoo.com

Distribuiţi | 
 

 Să învăţăm să scriem corect.

In jos 
AutorMesaj
Roriana
Admin
Admin
avatar

Mesaje : 31
Data de inscriere : 14/07/2013
Varsta : 38
Localizare : Timisoara

MesajSubiect: Să învăţăm să scriem corect.    Dum Oct 27, 2013 11:51 am

De la apariţia internetului în viaţa noastră mulţi dintre noi am uitat gramatica limbii române. Orice greşeală gramaticală este susţinută sau scuzată de ideea tipăririi defectuoase şi a vitezei de redactare.

     Confuzii în scrierea verbelor  “a şti” şi “a fi
 
Amândouă sunt verbe de conjugarea a IV-a şi adesea   întâmpinăm dificultăţi la scrierea lor corectă. Formele celor două verbe la infinitiv sunt: “a fi” şi “a şti”  -cu un singur “i”.

La gerunziu avem formele “fiind” şi “ştiind”, alcătuite din tema verbelor “a şti” şi “a fi” plus terminaţia gerunziului,  -ind. Se scrie cu doi “i” - unul din temă şi altul din desinenţă.

Verbul a şti este un verb regulat- rădăcina rămâne aceeaşi pe parcursul conjugării.

 Modurile personale sunt: indicativ, conjunctiv, condiţional optativ şi imperativ. La rândul lui, modul indicativ are timpurile: prezent, imperfect, perfect simplu, mai mult ca perfect, perfect compus şi viitor.

  Una dintre greşelile întâlnite cel mai frecvent este folosirea defectuoasă a acestor verbelor . “Cum se scrie corect? Cu i sau cu ii?”...parcă vă aud.

Conjugarea verbului “a şti”

                            Modul indicativ
  Prezent 
eu ştiu
tu ştii
el, (ea) ştie
noi ştim
voi ştiţi
ei, (ele) ştiu
                       
Imperfect 
eu ştiam
tu ştiai
el, (ea) ştia
noi ştiam
voi ştiaţi
ei, (ele) ştiau
                 
Perfect simplu
eu   ştiui
tu ştiuşi
el, (ea) ştiu
noi ştiurăm
voi ştiurăţi
ei,(ele) ştiură
                  
Mai mult ca perfect
 
eu ştiusem
tu ştiuseşi
el, (ea)  ştiuse
noi  ştiuserăm,
voi ştiuserăţi
ei,(ele) ştiuseră;
                 
Perfect compus
eu  am ştiut
tu ai ştiut
el, (ea) a ştiut
noi am ştiut
voi aţi ştiut
ei, (ele) au ştiut
                   
 
viitor
  eu voi şti
  tu vei şti
  el, (ea) va şti
  noi vom şti
  voi veţi şti
  ei, (ele)vor şti
 
Aşadar viitorul  se formează din auxiliarul a vrea la viitor şi forma de infinitiv ( a)şti, cu un singur i.            Modul Conjunctiv
 
 Prezent: 
eu să ştiu
tu să ştii
el, ea să ştie
noi să ştim
voi să ştiţi
ei, ( ele) să ştie
 
Modul Condiţional optativ,
 
Prezent
eu aş şti
tu  ai şti
el(ea) ar şti
noi am şti
voi aţi şti
ei, (ele) ar şti;

Imperativ:
ştii! ( tu)
ştiţi! ( voi) - arată un îndemn, o poruncă.

Ca să fie mai clar voi da câteva exemple de propoziţii cu situaţiile în care se fac confuzii- toate la persoana a doua, singular:

Ex:
Tu ştii că n-ai învăţat. ( indicativ, prezent)
      Vei şti să preţuieşti cărţile în viitor.  (indicativ, viitor)
      Să ştii că n-ai fost selectat în echipă. ( conjunctiv, prezent)
      Dacă ai şti cât de greu e să rămâi acolo, în vârf! ( condiţional, prezent)
      Ştii atât cât trebuie! (imperativ)


Verbul a fi este un verb neregulat, aşa că suferă transformări şi la nivelul rădăcinii.

Conjugarea verbului ''A fi''

Modul Indicativ
 
Timpul  Prezent:
eu sunt
tu  eşti
el,(ea) este
noi suntem
voi sunteţi
ei,(ele) sunt

Imperfect:
eu eram
tu erai
el, (ea) era
noi  eram
voi  eraţi
ei, (ele) erau
                   
Timpul  Perfect simplu: 
eu fui
tu fuşi
el, (ea) fu
noi furăm
voi furăţi
ei, (ele) fură ( cu accent pe u)
     
sau
                     
eu fusei
tu  fuseşi
el,(ea) fuse
noi fuserăm
voi fuserăţi
ei, (ele) fuseră

Timpul Perfect compus
eu  am fost
tu ai fost
el,(ea) a fost
noi am fost
voi aţi fost
ei,(ele) au fost

Timpul Mai mult ca perfect:
eu  fusesem
tu fuseseşi
el,(ea)  fusese
noi fuseserăm
voi fuseserăţi
ei,(ele) fuseseră

Timpul Viitor
 
eu  voi fi
tu vei fi,
el,(ea) va fi
noi vom fi
voi veţi fi
ei, (ele)  vor fi
Modul Imperativ
 
fii! ( tu)
fiţi! ( voi)
Modul Conjunctiv
 
Timpul  Prezent:
 
eu să fiu
tu să fii
el, (ea)să fie
noi să fim
voi  să fiţi
ei,(ele) să fie
Modul Condiţional
 
Timpul  Prezent
 
eu  aş fi
tu ai fi
el, (ea) ar fi
noi am fi
voi aţi fi
ei, (ele) ar fi

În acest caz  întâlnim greşeli de scriere la imperativ, conjunctiv şi condiţional, persoana a doua, singular.
                    
Ex: Fii tu însuţi!  
     Să fii om e lucru mare.    
     Ai fi  bun de pedagog.                                
     O să fii surprins de cele auzite.
 
 
...............până data viitoare vă ofer zâmbete gramaticale şi gândiţi-vă ca vom putea salva viitorul copiilor noştri
Sus In jos
 
Să învăţăm să scriem corect.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Globetrotter  :: Timp liber :: Gramatica si Ortografie-
Mergi direct la: