Globetrotter
Pentru a posta si citi mesaje pe acest forum,trebuie sa va inregistrati.Va multumim pentru intelegere si va uram:Bine ati venit!

Globetrotter
Pentru a posta si citi mesaje pe acest forum,trebuie sa va inregistrati.Va multumim pentru intelegere si va uram:Bine ati venit!

Globetrotter
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Globetrotter

Forumul Soferilor Profesionisti
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  
.La inregistrarea pe forum utilizatorii sunt obligati sa isi completeze la profil varsta si localitatea de resedinta (necompletarea acestor date atrage ban pentru minim 2 saptamani) De asemenea :scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane sau prescurtari, inclusiv pe chat,atrage dupa sine banarea imediata.


Adresa de mail a ASPR este a.aspr@yahoo.com

 

 Pronumele reflexiv

In jos 
AutorMesaj
Roriana
Admin
Admin
Roriana


Mesaje : 31
Data de inscriere : 14/07/2013
Varsta : 43
Localizare : Timisoara

Pronumele reflexiv Empty
MesajSubiect: Pronumele reflexiv   Pronumele reflexiv EmptyJoi Iul 17, 2014 11:32 am

De foarte multe ori am făcut greşeala de a scrie un pronume reflexiv cu cratimă, ceea ce am observat că mai fac şi alţii acum. Aş vrea să învăţăm cum să scriem corect şi în această privinţă, pentru că nu numai că este greşit cu cratimă, dar şi arată urât.

Să intrăm în subiect!

Mă voi opri la pronumele care sunt greşite de cele mai multe ori:

Scrise corect

"îmi", "îţi" şi "îşi".

Scrise greşit

"î-mi", "î-ţi" şi "î-şi".
Observaţi în primul rând cât de urât arată cu cratimă!!!

Să formulăm şi câteva propoziţii:

Îmi este atât de simplu să înţeleg!
Se vede că îţi pare rău!
Am auzit că Nicu îşi face de cap!

Putem folosi acest pronume reflexiv şi sub forma următoare:

Mie îmi pare că nu e corect!
Ţie îţi pare bun?
El chiar îşi face de cap?

Nu este nimic greşit să scriem două pronume, unul personal alături de unul reflexiv în aceeaşi propoziţie.
Sus In jos
 
Pronumele reflexiv
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Globetrotter  :: Timp liber :: Gramatica si Ortografie-
Mergi direct la: